زایمان طبیعی یا سزارین

زایمان سزارین یک روش جراحی است که از طریق برش در شکم منجر به خروج جنین می شود . این نوع زایمان به علت های خاصی انجام می شود از جمله بیماری هایی که قلب مادر را درگیر می کند و جان او را در زمان زایمان طبیعی تهدید می کند . پزشک در سزارین برشی بر روی شکم می زند که ۷ الی ۸ لایه را باز کرده تا به رحم برسد . وقتی به رحم برسد ۳ لایه باز میکند تا به جنین برسد که در نهایت جنین را خارج می کند .

به طور کلی زایمان سزارین دارای معایب و محاسنی می باشد . زمانی پزشک این نوع زایمان را پیشنهاد می کند که محاسن آن بیشتر از معایب آن باشد . بنا به دلایلی این نوع زایمان انجام می شود :

  • تنگی در کانال زایمان وجود داشته باشد . در حین زایمان طبیعی جنین در بالای کانال می ماند بنابراین لازم است از طریق شکم جنین خارج شود . شایع ترین علت آن ممکن است تنگی لگن باشد . این موضوع در حین زایمان مشخص می شود .با توجه به استاندارند های دنیا درصد زایمان سزارین بین ۱۵ تا ۲۲ درصد پیش بینی می شود  متاسفانه در کشور ما این آمار ۸۰ تا ۹۰ درصد در مراکز خصوصی و ۴۰ تا ۵۰ درصد مراکز دولتی می باشد که چند برابر آمار جهانی می باشد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر شیرین شمس متخصص زنانشماره های۸۸۱۹۲۷۴۸ تماس بگیریرد. ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

نحوه تشخیص زایمان طبیعی یا سزارین

تخمین زمان زایمان وجود دارد یا خیر ؟ بله طول بارداری  از اولین روز قاعدگی در صورتی که منظم باشد محاسبه می شود که ۲۸۰ روز است که معادل ۳۸ تا ۴۱ هفته حاملگی می باشد . ممکن است فرد قاعدگی منظم نداشته باشد . در این صورت سونوگرافی بخصوص در هفته هفتم تا چهاردهم بارداری کمک کننده باشد و سن دقیقی از حاملگی نشان دهد . البته نمی توان زمان دقیق زایمان را گفت ولی می توان سن حاملگی را دقیق گفت .

انواع سزارین

برش هایی که در زایمان سزارین زده می شود ، با توجه به وضعیت قرار گیری جنین  متفاوت است . به طور مثال در صورتی که جنین در وضعیت غیرطبیعی قرار گرفته است نمی توان با برش های افقی جنین را خارج کرد بلکه باید برش ها باید به صورت عمودی انجام شود . به طور کلی زایمان سزارین دارای دو حالت می باشد :

سزارین الکتیو : زمانی که زمان مشخصی برای این نوع زایمان مشخص باشد که یا دلیل علمی برای آن وجود دارد مثل وجود جفت سرراهی یا بدون دلیل علمی باشد و صرفا خود بیمار انتخاب می کند .

زایمان-طبیعی-یا-سزارین

زایمان-طبیعی-یا-سزارین

سزارین اورژانسی : در صورتی که جان مادر و نوزاد به هر دلیلی مانند خونریزی بیش از حد رحم تهدید می شود زایمان سزارین به صورت اورژانسی و فوری انجام می شود .

شیوع زایمان سزارین

با توجه به استاندارند های دنیا درصد زایمان سزارین بین ۱۵ تا ۲۲ درصد پیش بینی می شود  متاسفانه در کشور ما این آمار ۸۰ تا ۹۰ درصد در مراکز خصوصی و ۴۰ تا ۵۰ درصد مراکز دولتی می باشد که چند برابر آمار جهانی می باشد .

طبیعی زایمان کنم یا سزارین ؟ 

زایمان طبیعی به گونه ای ایست که بدون دخالت پزشک نیز منجر به تولد نوزاد می شود . زمانی که اعضای بدن جنین تکامل پیدا می کند ، پیام های اولیه مربوط به روند زایمان را به مادر ارسال می کند . کشش میومتر و عضلات رحم در بارداری ، فشاری که مایع آمنیوتیک به دیواره رحم وارد می کند آغازگر زایمان است که در زایمان سزارین این نشانه را نداریم . طبق نظر بهداشت جهانی حداقل ۱۵ % زایمان ها می تواند از طریق سزارین انجام شود که در دنیا این درصد رو به کاهش است . زنان با اطلاع از این زایمان و فواید آن کمتر به سرغ زایمان سزارین می روند.

برچسب گذاری توسط , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 8 =